Header Ads

premium

Üniversite Sınavı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Resim yazısı ekle

OSYM (AİS) Üniversite Sınavı Başvurusu Nedir?, Nasıl Yapılır?

Üniversite Sınavı Başvurusu Nasıl Yapılır? Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) yılda bir kez ÖSYM tarafından yapılan merkezi bir sınavdır. Ortaöğretim eğitimini bitirip üniversiteye girmeyi amaçlayan her adayın başvurmak zorunda olduğu bir sınav olan YKS, üç ayrı oturumda icra edilmektedir.

OSYM (AİS) Üniversite Başvurusu Nedir, Kimler Üniversite’ye Başvurabilir?

ÖSYM, her yıl öğrenim durumları itibariyle Yüksek öğretim Kurumları Sınavı’ye girebilecek olan adayların kriterlerini ve başvuru koşullarını ilan etmektedir. Buna göre 2020 yılında yapılacak olan YKS Başvuru işlemleri için adayların öğrenim durumları şu şekilde belirlenmiştir: 2019-2020 öğretim yılında ortaöğretim kurumlarının (lise veya dengi okullar, açık öğretim liseleri) son sınıfında okumakta olan öğrenciler başvuru yapabilmektedir. Ayrıca ortaöğretim kurumlarının son sınıflarında beklemeli durumda bulunanlar ve bitirmiş olanlar ile ortaöğrenimlerini yurt dışında tamamlayıp ilgili koşulları sağlayanlar 2020 YKS’ye başvurabilmektedirler.

Üniversite Sınavı Hakkında Bilgiler

Üniversite Sınavı Nedir? Kimler Üniversite Başvurusu Yapabilir?

BAŞVURU İŞLEMLERİ Üniversite Sınavına katılmak isteyen adaylar, OSYM'nin güncel her yıl düzenlenen Kılavuzu ile Aday Başvuru Formuna, başvuru süreleri ve belirlenen tarihler arasında doldurarak kayıt yapılması gerekmektedir.

ÖSYM’nin
http://www.osym.gov.tr internet adresinden ulaşabilirler.

ÖSYM TAKVİM'nin
https://www.osym.gov.tr/TR,8797/takvim.html ulaşabilirler.

AİS'nin
https://ais.osym.gov.tr ulaşabilirler.

6 yorum:

 1. ÖSYM takvimine baktım. YKS başvuruları 6 Şubat'ta başlıyomuş. Kızım baş vuracak bu sene. Büyüğünü geçen sene ünüversiteye yerleştirdik. Küçüğü de inşallah bu sene yerleşir..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet @En Nefis Tariflerim Başvurular Başladı bile şimdiden öğrenci kardeşlerimiz başarıla dilerim :) Maşallah inşalllah başlar

   Sil
 2. Ne uğraşlar verdik görünce maziyi hatırlıyor insan, başvuracaklara başarılar

  YanıtlaSil
 3. Neyiseki bu günlerden geçtik artık biz :) Artık önümüzde daha büyük daha zor sınavlar var :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Güzel kelime yapmışsınız :) başarılar dilerim

   Sil