Header Ads

premium

İş Etiğinin Kurumsallaşması

İş Etiğinin Kurumsallaşması

İş Etiğinin Kurumsallaşması Konu Anlatımı


Bir çok işletme kurucusu etik davranışların kendiliğinden meydana gelmesi gerektiğine iyi çalışmakta olanları işe almakla etik dışı davranışların önleneceğine inanmaktadırlar.

İş etiği programı: örgütün etik gücünü takip etmek ve yükseltmek için güncellenmiş kural ve politikalar ile izlek sistemlerden oluşmaktadır.
Bir iş etiği programı oluşturmak için ilk önce, iş etiği kodları oluşturulmalıdır.
 • Etik Kuralları
 • Davranış Kuralları ve Değer ifadeleri

Etik kuralları,davranış kurallarının prensiplerini ve dayanaklarını sağlamaktadır.
Davranış kuralları, Kabul edilebilir ve kabul edilemez davranış çeşitlerini belirtmektedir.
Değer İfadeleri,Örgütün amaçlarını belirlerken kullanmış olduğu yanlışsız, hesap verebilirlik ve kurallara uygun gibi ölçütlerden oluşmaktadır.

İş Etiği Sorumlusu Görevleri Nelerdir?

Örgütte bulunun iş etiği programının,yasal ve etik standartlara uyguğu belirlenmiş olan birey tarafından gözlemlenmesi ve denetlenmesine denir.

5 yorum:

 1. Çok mantıklı ve güzel bir yol. iyi çalışanların ben de etik kurallarına uygun davranacaklarını düşünüyorum. Ama iyi çalışanı bulmak biraz zaman alabilir ☺️

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle size katılıyorum neşeli süs evim iyi çalışan bulmak yıl olmuş 2019 imkansız gibi birşey :)

   Sil
 2. Patronların çoğu bu kurala uyarsa çalışanlar daha hızlı adapte olur diye düşünüyorum artık iyi çalışan değil çalıştığını pazarlayan etik oluyor karışık yani :)

  YanıtlaSil
 3. İş etiğine uymak çalışma hayatının olmazsa olmazlarından. Bu hem şeflerimiz hem iş arkadaşlarımız arasında huzurlu bir çalışma ortamı yaratacağı gibi
  ,işimizi iyi yapmamızı da sağlar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle derya hanım iş etiği uyulması gerekiyor iş etiğine uyulmadığında bir çok problemi'de beraberinde getiriyor. ne yazık ki uymayan bir çok özel sektör mevcut görüşleriniz bildirdiğiniz için'de ayrıca teşekkür ederim iyi günler dilerim.

   Sil